Samuel Kočiščák
Aktuálne študujem všeobecnú fyziku v Prahe na Univerzite Karlovej, organizujem Pikofyz a Fykos. Môj najlepší úspech vo FKS bolo až druhé miesto, pretože som si na to nevedel spraviť čas, čo je mi s odstupom času ľúto.
Ako si sa dostal k FKS?
Riešil som korešpondenčné semináre z matiky a fyziky už na základnej škole, a keď som prešiel na strednú školu, FKS bolo po ruke a páčilo sa mi, tak som jednoducho neprestal.
Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?
Najviac asi kolektív organizátorov a riešiteľov v spojení so vzdelaním, ktoré v tejto kvalite asi nikde inde nedostanete, rozhodne nie zadarmo a z domu.
Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?
Spomínam si, ako som nemal čas riešiť FKS skôr, než v predvečer termínu odovzdania, kedy som makal niekoľko hodín a veril, že sa dostanem na sústredenie, na ktoré som sa vždy veľmi tešil. Práve kvôli tomu skvelému pocitu, keď sa po dvoch hodinách podarí vypočítať problém, ktorý na začiatku vyzeral neriešiteľne, som sa rozhodol študovať fyziku.
Čo Ti do života dalo FKS?
Nie sú to vedomosti, čo korešpondenčné semináre odovzdávajú. Nejaké vedomosti sa pridružia, predsa len som tomu venoval pekných pár hodín samoštúdia a vypočul som si odhadom asi 200-250 prednášok na všemožných sústredeniach a prednáškových eventoch. Z toho, čo som si z účasti v seminároch ako FKS odniesol, si najviac cením dve veci. Kritický pohľad je asi najdôležitejšia vec, čo by v škole mali učiť, a školy v tom silno zlyhávajú. Keby som učebné plány zostavoval ja, z kritickej diskusie by sa maturovalo. Neviem si predstaviť žiadnu aspoň trochu zodpovednú prácu, pri ktorej nie je kritický nadhľad a schopnosť spracovávať a filtrovať informácie kľúčová. Druhou, trochu konkrétnejšou vecou, ktorú mi FKS dalo, sú známosti. Vedu nemôže človek robiť úplne sám. Žiadny projekt nemá šancu na úspech, ak za ním nestojí dostatočne veľa dostatočne schopných ľudí. Som veľmi vďačný za to, že práve zo seminárov ako FKS osobne poznám desiatky schopných ľudí, o aspoň niektorých z nich ešte budeme dosť počuť.
Čomu sa momentálne venuješ?
Okrem školy organizujem (z historických dôvodov - bol to prvý seminár, ktorý som riešil) Pikofyz, čo je korešpondenčný seminár z fyziky pre základoškolákov. V Prahe (kde študujem) pôsobí Český fyzikálny korešpondenčný seminár - Fykos. Okrem toho sa venujem najmä škole, rád bicyklujem, lyžujem a učím sa hrať na gitare.
Čo by si chcel odkázať potenciálnym riešiteľom?
Korešpondenčné semináre sú jedna z najlepších vecí, ktorá ma stretla a FKS je z tých najlepších z nich. Ak si myslíš, že nie je hodné pár hodín tvojho času, tak ty nie si hodný pár hodín času organizátorov.
Čo všetko si musel urobiť na to, aby si sa dostal na zahraničnú vysokú školu?
Univerzita Karlova nie je najprestížnejšia škola na svete, ale na štúdium prírodných vied je určite jednou z najlepších vo veľmi širokom okruhu Slovenska. Dostať sa na ňu zvyčajne nie je problém, úspešná účasť vo Fykose zabezpečuje odpustenie prijímacej skúšky, čo je ďalším z bodov v mojom živote, v ktorom mi korešpondenčné semináre pomohli. Veľmi podobný systém je zabehnutý aj v Bratislave Univerzitou Komenského, kde k bezpodmienečnému prijatiu prikladajú za úspešnú účasť vo FKS aj štipendium.
Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:58