Marcel Kucharík

Marcel Kucharík

Aktuálne končím PhD v odbore bioinformatika (konkrétne RNA folding kinetics - študoval som, ako sa RNA molekuly skladajú a preskladávajú v čase) vo Viedni, aktívne hrám frisbee za tím Outsiterz. Vo FKS som bol najlepšie siedmy, takže som bol raz dokonca aj v rozdeľovaní do tímov braný ako “ten, čo vie fyziku” (strašne sme prehrali druboj, ale bola to sranda ;-) )


Ako si sa dostal k FKS a fyzike?

K fyzike cez môjho učiteľa ešte na strednej (prakticky odkedy sa dalo, riešil som fyzikálne olympiády). Pikoška, raz som mal dvojku na vysvedčení z fyziky na polroku, o dva dni nato som bol druhý vo fyzikálnej olympiáde - učiteľ mi bol potom povedať, že na konci mi už teda tú jednotku dá. K FKS som sa dostal pomerne neskoro - až ako tretiak na gymnáziu, keď som dostal referenciu od kamaráta/spolužiaka, inak som o FKS nevedel.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Zo začiatku asi uliatie sa zo školy na týždeň za niečím “lepším”, čo mi opisoval kamarát, potom, keď už som bol na prvom sústredení, v princípe mojím cieľom bolo sa dostať na ďalšie ;-)

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

Je toho veľa. Zážitkov mám na moje štyri účastnícke FKS sústredenia naozaj neúrekom - a všetky pozitívne. Napríklad: nočné hranie všelijakých hier (mafia,...), trhlé príbehy sústrediek a ešte trhlejšie scénky vedúcich, fyzika učená ľuďmi, ktorých baví a vedia ju zanietene vysvetľovať, akcia - stále sa niečo dialo, nabitý program, spolusústredkári - 90% ľudí, čo chodí na sústredenia sú automaticky nadpriemer a rozhovor/zážitky s nimi ma obohatili. (Dobre, treba prihliadnuť niekedy na nejaké sociálne metriky, lebo v tých pokrivkávajú podaktorí jedinci, s tými sa treba baviť o niečom inom ;-) )

Čo Ti do života dalo FKS?

Ťažko kvantifikovať, neviem, ako by som presne vyzeral, keby som nechodil na sústredenia, určite však nie lepšie ;-). Fyzika ma neživí, takže po odbornej stránke mi nedalo vlastne “nič”, ale získal som strašne veľa “soft skills”, keďže som často bol ten, kto organizoval veci v družinke. Plus som zistil, že sa všetko dá, keď sa chce. Zostrojiť balón/katapult/… len pomocou vecí, čo mám v byte, je teraz nie otázka či sa to dá, ale koľko mám času. V neposlednom rade asi polovica mojich kamarátov je zo sústrediek (či už FKS/KMS/KSP), priateľku som tam spoznal a viem na koho sa obrátiť, kebyže potrebujem poradiť v skoro všetkých oblastiach.

Čomu sa momentálne venuješ?

Ničomu ;-) končím PhD a hľadám si zamestnanie, ktoré by ma bavilo (asi nejaké programovanie).

Prečo si sa rozhodol stať sa vedúcim?

Bolo to také prirodzené pokračovanie, navyše som nemal dosť sústredení. A pociťoval som potrebu “vrátiť, čo som požičal”.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

Sústredenia, čo sme organizovali - hlavne reakcie účastníkov, keď vyšla nejaká strašná kravina ;-)

Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:36