Juro Tekel

Juro Tekel

Som z Liptovského Mikuláša, odkiaľ som odišiel študovať fyziku najskôr na Mat-Fyz do Bratislavy a potom na doktorandské do New Yorku. Od roku 2013 zas žijem v Bratislave, kde na FMFI UK pracujem ako učiteľ a (hlavne) ako vedec. Baví ma to a snažím sa to robiť poctivo, takže to zaberá veľa aj z voľného času. V tom zvyšnom sa aktívne venujem squashu, bicyklu a občas iným športom.


Ako si sa dostal k FKS a fyzike?

K fyzike som sa nijak špeciálne nedostal. Od najmenšieho decka som bol takýmto (xkcd.com/242/) človekom, a to je potom len otázka času, kedy vás na gympli tá veda chytí za srdce. K samotnému FKS som sa dostal cez matické korešponďáky, ktoré som (neveľmi) úspešne riešil predtým. Na nástenke v škole som videl vylepené zadania fyzikálneho seminára, prečítal som si ich a povedal som si, že toto vyzerá byť oveľa väčšia sranda.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Samo osebe ma to bavilo a chcel som chodiť na sústredká, lebo aj tie ma bavili.

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

Pamätám si, že prvé sústredko bolo pre mňa veľmi silným zážitkom. Nezažil som predtým podobnú akciu. Hry, športy, prednášky, gitarka, nočné hry, atmoška. Však to poznáte. Na prvýkrát je to vždy čosi nezvyčajné. Nespomínam si na nič konkrétne, iba na ten pocit, ako som sa vrátil domov a povedal som si, že také čosi musím zažiť ešte veľa, veľakrát.

Čo Ti do života dalo FKS?

Sem asi väčšina píše, že kamarátov a super zážitky (hlavne zo sústrediek). Ja som k tomu cez FKS, samozrejme, prišiel tiež, ale za dôležitejšie považujem možno ešte čosi iné. Takmer všetko, čo teraz viem alebo robím, som sa naučil vďaka FKS. A nemyslím tým fyziku. Myslím tým také zručnosti ako prednášanie, počúvanie, organizovanie, písanie a čítanie. Také tie (viac alebo menej) každodenné veci, ktoré robíte a zväčša ani neviete, že ich robíte a nie ešte, že odkiaľ ich viete. Tak tie viem zväčša vďaka FKS.

Čomu sa momentálne venuješ?

Fyzike a športu. Fyziku učím na vysokej škole a pracujem na nových veciach v oblasti nekomutatívnej geometrie. To je (jeden z) kandidát(ov) na novú fyziku za štandardným modelom. Okrem toho sa snažím fyziku popularizovať, stále pomáhať s prácou s talentovanou mládežou v rámci Trojstenu aj mimo neho. Najnovšie v rámci iniciatívy MatFyzJeIn rozbieham YouTube kanál o fyzike v bežnom živote s tak trochu neštandardným formátom.

Prečo si sa rozhodol stať sa vedúcim?

Keď tak nad tým rozmýšľam, ja som sa v živote moc pre veci nerozhodoval. Ono všetko sa stalo tak nejak prirodzene. Proste som robil veci, ktoré ma bavili a išli mi, a potom cesta od jedného dňa k druhému bola celkom priamočiara. A tak bola priamočiara cesta od decka, čo strká prsty do zástrčky, cez riešiteľa k vedúcemu. Robil som to, čo ma napĺňalo a bavilo a extra nad tým nerozmýšľal.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

Zas by sa tu dali písať ódy na sústredká a ľudí na nich, ale, pravdupovediac, najviac mi utkvelo čosi iné: Liero. Tak Liero samotné, ako aj Liero ako symbol tých všetkých drobností, ktoré sa diali vo FKS miestnosti aj mimo nej, na ktoré človek po čase zabudne, ale ktoré ho formujú hádam ešte viacej, ako extrémne silné zážitky zo sústrediek. Viem, zniem ako sentimentálny starec. Ale tak čo narobím? Som. A aj vy budete. Liero je taká stará počítačová hra, v ktorej sa medzi sebou zabíjajú dvaja červíci. Vo FKS sme mali taký počítač, na ktorom sme vlastne ani nič iné nerobili. Tak sme ho potom nastavili tak, že nech ste spustili čokoľvek, zaplo sa Liero. A po čase sme to úplne preskočili, počítač po zapnutí nenabootoval ani Windows, ale hneď išlo Liero. Chodili sme kvôli Lieru neskoro na prednášky (alebo vôbec), vymysleli Liero-fyziku (a dokonca o nej prednášali na sústredku), organizovali turnaje, dvakrát nám skoro zrušili miestnosť, lebo sme tam pri tom robili extrémne veľa hluku.

Čas poslednej úpravy: 18. jún 2016 23:15