Eva Brutovská

Eva Záhradníková (Brutovská)

Teraz sa už volám Zahradníková, mám PhD z botaniky (náhoda?), a na katedre botaniky som aj zostala učiť a robiť nejakú vedu. Okrem toho sa venujem historickému šermu v skupine Rád sv. Galahada a mám trochu aj umelecké ambície (píšem a maľujem)...


Ako si sa dostala k FKS?

K riešeniu som sa dostala v septime, keď som zadania FKS našla v časopise Quark.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Motivovala som sa sama :) Fyzikár na našej škole sa o semináre nestaral, ale keď som sa dostala k úlohám, zdali sa mi zaujímavé, a tak som ich skúsila riešiť. A po prvom sústredení som sa chcela dostať na ďalšie.

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

Všetky mám zapísané v denníku, takže ak by sa vám chcelo lúštiť moje písmo, môžem poskytnúť záznamy priamo zo sústrediek :) Bola som na všetkých od leta 2002 (Lom nad Rimavicou) do leta 2004 (Dobrá Voda) a na všetkých bol kopec skvelých ľudí a skvelých zážitkov. Napríklad socialistický detský domov na zimnom Počúvadle a “Za ruky sa pochytáme” alebo pamätný koncert v Gelnici s Fajovým vystúpením “Sedlák”, ponožkovú epidémiu na Dobrej Vode, nočné hry… A, samozrejme, Fajovo telefónne číslo.

Čo Ti do života dalo FKS?

Skvelú partiu kamarátov, s ktorými sa nám ešte stále občas podarí stretnúť a vyraziť niekam na hory či na šifrovačku, zásobu nápadov na hry a aktivity, krásne spomienky a možno aj čo-to z fyziky.

Čomu sa momentálne venuješ?

Snažím sa zistiť, či a ako starnú stromy, a či je možné genofondom tých najstarších obohatiť súčasné populácie. Skúmam ich genetiku a to, či sa dajú v korune starých stromov nájsť rôzne genetické línie.

Prečo si sa rozhodla stať sa vedúcou?

Keďže som potom šla študovať biológiu, myslela som si, že moje FKS časy skončili. Lenže Matfyz a PrifUK sú hneď vedľa seba, a ja som tam hneď v prváku raz podvečer stretla moju bývalú vedúcu Mišku, ktorá mala práve namierené na nábor nových vedúcich. Presvedčila ma, aby som sa k nej pridala, keďže v tom roku bolo vo FKS málo ľudí. A tak som sa dostala k vedúcovaniu napriek tomu, že som študovala biológiu, a fyzika zostala mojím hobby.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

Vo FKS som bola najprv pomocný a potom hlavný technický redaktor, vtedy sa ešte zadania a vzoráky robili vo Worde, a ten mal svoje muchy, ako napríklad “magická čiara”, ktorá sa dala iba skopírovať a nešla vymazať. A, samozrejme, sústredká a ich príprava. Najviac mi utkvelo v pamäti opäť Počúvadlo s matrixovým Jánošíkom a Terchová s demonštráciou za záchranu arktickej vši pred obecným úradom.

Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:01