10.07. - 14.07. 2023
Letná škola fyziky je súčasťou Letnej školy Trojstenu, ktorá práve prebieha na Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.


Pre koho je Letná škola určená?

Pre všetkých stredoškolských študentov.

Prečo sa prihlásiť?

Fyzika

Cieľom letnej školy je naučiť ťa čo najviac nových vecí z fyziky. Mnohé z nich sa ti zídu už na strednej, počas riešení rôznych súťaží ako FKS,UFO, FO, TMF a IJSO .
Mnohé vedomosti a zručnosti využiješ aj pri štúdiu na vysokej škole.

Praktické zručnosti

Či sa už budeš v budúcnosti venovať fyzike alebo nie, zručnosti ako schopnosť prezentovať, argumentovať, hľadať faktické a logické chyby sa ti zídu aj v bežnom živote. Tie si budeš počas letnej školy naozaj trénovať.

Ľudia

Možnosť spoznať ďalších účastníkov z rôznych súťaží, vytvoriť si nové priateľstvá a taktiež ďalších ľudí, ktorí sa v minulosti venovali taktiež rôznym súťažiam. Možnosť naučiť sa od nich vedomosti a know-how, ktoré oni získavali roky.

Program

Ako bude vyzerať typický deň?Fyzika

8:30 - 11:45, Fyzikálne prednášky

Dopoludnia budú patriť fyzikálnym prednáškam v podaní súčasných a bývalých vedúcich FKS a UFO, ktorí v súčasnosti pôsobia doma alebo v zahraničí. Tešiť sa môžeš na mechaniku, termodynamiku, elektromagnetizmus a na iné ... Súčasne budú prebiehať prednášky na viacerých úrovniach, od tých najľahších pre základoškolákov až po tie najťažšie pre tých, ktorým sú aj vedomosti zo strednej školy málo.


Obed

11:45 - 13:15, Obed

Obedy budeme mať v jedálni na internátoch Eat&Meet. Cena jedného hlavného jedla vrátane polievky neprekročí 4€.


Soft skills

13:30 - 16:30, Všakovaký program odborného typu

Popoludnia budú patriť rôznym aktivitám. Spoločne si zasúťažíme vo Fyzikálnom náboji alebo sa naučíme programovať v Pythone. A ak už programovať vieš, naučíš sa ho využiť pri riešení fyzikálnych problémov. Takisto na teba čakajú aj populárne prednášky, kde sa dozvieš zaujímavé veci z rôznych oblastí fyziky.


Voľnočasové aktivity

17.00, Voľnočasové aktivity

Letná škola fyziky nie je len o fyzike. Občas treba ísť aj von a trochu sa vyšantiť.


Letná škola 2022 v číslach a zážitkoch


 • 9. ročník
 • 52 účastníkov
 • 19 organizátorov a prednášajúcich
 • 43 prednášok

Podrobný rozpis programu Letnej školy v roku 2022 nájdete tu.

LSFKS2022.jpg

Letná škola 2017 v číslach a zážitkoch


 • 5. ročník
 • dva týždne
 • 198 účastníkov
 • 50 organizátorov a prednášajúcich
 • 150 prednášok

Podrobný rozpis programu Letnej školy v roku 2017 nájdete tu.


Letná škola 2016 v číslach a zážitkoch


 • 4. ročník
 • dva týždne
 • 130 účastníkov
 • 37 organizátorov a prednášajúcich
 • 78 prednášok

Poobedia plné prehliadok mesta, výletov do prírody, kúpania, pozorovania miónov a iných častíc, či nočnej oblohy a množstva ďalších vecí.


Podrobný rozpis programu vo forme bookletu nájdete tu.

Letná škola 2015 v číslach a zážitkoch


 • 3. ročník
 • 70 účastníkov
 • 30 organizátorov a prednášajúcich
 • 46 prednášok

Poobedia plné opekačiek, lodičiek, prehliadok prírody a mesta a nakoniec pozorovania miónov a iných častíc, či nočnej oblohy ...


Podrobný rozpis programu Letnej školy v roku 2015 nájdete tu.


František Dráček

Je to skvelá príležitosť stretnúť nových a zaujímavých ľudí, veľa sa naučiť, a koniec koncov aj zažiť pár pekných chvíl. Na letnej škole som zažil niektoré z tých najlepších a najzaujímavejších prednášok, aké som kedy počul. Mal som možnosť pochopiť fyzike v úplne inej hĺbke a rozsahu. Myslím, že na žiadnom sústredení, seminári a dokonca ani v škole som sa nenaučil toľko fyziky ako na letnej škole. Práve preto som vďačný, že som sa ich mohol zúčastniť. Vrelo odporúčam všetkým záujemcom.

František Dráček, účastník troch letných škôl, spoluorganizátor na poslednej letnej škole. V súčasnosti vedúci FKS.


Martin Gažo

Každá z doterajších letných škôl FKS bola super akciou – od množstva udalostí, ktoré sme zažili až po odbornú časť, ktorá posunula vpred každého zúčastneného. Vďaka tomu, že prednášky boli paralelne, si mali všetci možnosť vybrať prednášku svojej úrovne. Jedinečnou časťou letnej školy bolo experimentálne odpoludnie a simulované TMF, kde sme sa zlepšovali v schopnosti odprezentovať nami získané výsledky. Každému odporúčam prísť na letnú školu a naučiť sa tak veľa vecí z fyziky. Spoznáte taktiež kopu super ľudí :)

Martin Gažo, účastník všetkých štyroch doterajších letných škôl FKS a štyroch Jarných škôl FX, reprezentant Slovenska na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde (IPhO)


Petra Výbohová

Som veľmi rada, že som bola na letnej škole. Prednášky, aktivity aj ostatní účastníci boli super. Letná škola mi bude chýbať, ale začnem riešit FKS, tak uvidím ako to nakoniec dopadne. Cením si aj Vašu obrovskú snahu a aj výkony prednášajúcich.

Petra Výbohová, účastníčka Letnej školy fyziky 2015


Juraj Tekel

Je fantastické, že sa uprostred leta nájdu ľudia, čo si chcú tlačiť fyziku do hlavy a ľudia, ktorí im to umožnia.

Juraj Tekel, prednášateľ na Letnej škole FKS, bývalý hlavný vedúci FKS a v súčasnosti odborný asistent na FMFI UK