31.7. - 11.8. 2017
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK,
Bratislava

Prihlasovanie je ukončené
Pre koho je Letná škola určená?

Pre všetkých stredoškolských študentov a študentov 7.-9. ročníka základných škôl a príslušných tried osemročných gymnázií

Prečo sa prihlásiť?

Fyzika

Cieľom letnej školy je naučiť ťa čo najviac nových vecí z fyziky. Mnohé z nich sa ti zídu už na strednej, počas riešení rôznych súťaží ako FKS,UFO, FO, TMF a IJSO .
Mnohé vedomosti a zručnosti využiješ aj pri štúdiu na vysokej škole.

Praktické zručnosti

Či sa už budeš v budúcnosti venovať fyzike alebo nie, zručnosti ako schopnosť prezentovať, argumentovať, hľadať faktické a logické chyby sa ti zídu aj v bežnom živote. Tie si budeš počas letnej školy naozaj trénovať.

Ľudia

Možnosť spoznať ďalších účastníkov z rôznych súťaží, vytvoriť si nové priateľstvá a taktiež ďalších ľudí, ktorí sa v minulosti venovali taktiež rôznym súťažiam. Možnosť naučiť sa od nich vedomosti a know-how, ktoré oni získavali roky.

Program

Ako bude vyzerať typický deň?Fyzika

8.30 - 12.00, Fyzikálne prednášky

Dopoludnia budú patriť fyzikálnym prednáškam v podaní súčasných a bývalých vedúcich FKS a UFO, ktorí v súčasnosti pôsobia doma alebo v zahraničí. Tešiť sa môžeš na mechaniku, termodynamiku, elektromagnetizmus a na iné ... Súčasne budú prebiehať prednášky na viacerých úrovniach, od tých najľahších pre základoškolákov až po tie najťažšie pre tých, ktorým sú aj vedomosti zo strednej školy málo.


Obed

12.00 - 13.00, Obed

Obedy budeme mať v jedálni na internátoch Eat&Meet. Cena jedného hlavného jedla vrátane polievky neprekročí 3€.


Soft skills

13.00 - 16.30, Programovanie simulácií, Praktické zručnosti & TMF

Veľký dôraz sa tento rok bude klásť na využitie numerického modelovania vo fyzike, na úrovni, ktorú zvládneš aj Ty! Tešiť sa môžeš aj na špecialitky, u ktorých by si povedal, že s fyzikou až tak veľa spoločného nemajú, ale opak môže byť pravdou, ako napr. machine learning :) Tešiť sa môžeš aj na workshopy, na ktorých sa zlepšíš vo všetkých dôležitých zručnostiach a soft skills, ktoré sa ti zídu (nielen) v TMF ale aj v skutočnom živote. Teda všetko od argumentačných a prezentačných zručností, hľadania chýb v prezentáciách prípravu a spracovanie experimentu.


Voľnočasové aktivity

17.00, Voľnočasové aktivity

Tešiť sa môžeš na opekačku, frisbee, kúpanie, výlet do lesa, minulý rok sme zašli taktiež na Devín, spoznávanie historických pamiatok, lodenicu FMFI a množstvo prekvapení!


Letná škola 2016 v číslach a zážitkoch


  • 4. ročník
  • dva týždne
  • 130 účastníkov
  • 37 organizátorov a prednášajúcich
  • 78 prednášok

Poobedia plné prehliadok mesta, výletov do prírody, kúpania, pozorovania miónov a iných častíc, či nočnej oblohy a množstva ďalších vecí.


Podrobný rozpis programu vo forme bookletu nájdete tu.

Letná škola 2015 v číslach a zážitkoch


  • 3. ročník
  • 70 účastníkov
  • 30 organizátorov a prednášajúcich
  • 46 prednášok

Poobedia plné opekačiek, lodičiek, prehliadok prírody a mesta a nakoniec pozorovania miónov a iných častíc, či nočnej oblohy ...


Podrobný rozpis programu Letnej školy v roku 2015 nájdete tu.


František Dráček

Je to skvelá príležitosť stretnúť nových a zaujímavých ľudí, veľa sa naučiť, a koniec koncov aj zažiť pár pekných chvíl. Na letnej škole som zažil niektoré z tých najlepších a najzaujímavejších prednášok, aké som kedy počul. Mal som možnosť pochopiť fyzike v úplne inej hĺbke a rozsahu. Myslím, že na žiadnom sústredení, seminári a dokonca ani v škole som sa nenaučil toľko fyziky ako na letnej škole. Práve preto som vďačný, že som sa ich mohol zúčastniť. Vrelo odporúčam všetkým záujemcom.

František Dráček, účastník troch letných škôl, spoluorganizátor na poslednej letnej škole. V súčasnosti vedúci FKS.


Martin Gažo

Každá z doterajších letných škôl FKS bola super akciou – od množstva udalostí, ktoré sme zažili až po odbornú časť, ktorá posunula vpred každého zúčastneného. Vďaka tomu, že prednášky boli paralelne, si mali všetci možnosť vybrať prednášku svojej úrovne. Jedinečnou časťou letnej školy bolo experimentálne odpoludnie a simulované TMF, kde sme sa zlepšovali v schopnosti odprezentovať nami získané výsledky. Každému odporúčam prísť na letnú školu a naučiť sa tak veľa vecí z fyziky. Spoznáte taktiež kopu super ľudí :)

Martin Gažo, účastník všetkých štyroch doterajších letných škôl FKS a štyroch Jarných škôl FX, reprezentant Slovenska na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde (IPhO)


Petra Výbohová

Som veľmi rada, že som bola na letnej škole. Prednášky, aktivity aj ostatní účastníci boli super. Letná škola mi bude chýbať, ale začnem riešit FKS, tak uvidím ako to nakoniec dopadne. Cením si aj Vašu obrovskú snahu a aj výkony prednášajúcich.

Petra Výbohová, účastníčka Letnej školy fyziky 2015


Juraj Tekel

Je fantastické, že sa uprostred leta nájdu ľudia, čo si chcú tlačiť fyziku do hlavy a ľudia, ktorí im to umožnia.

Juraj Tekel, prednášateľ na Letnej škole FKS, bývalý hlavný vedúci FKS a v súčasnosti odborný asistent na FMFI UK

Dôležité informácie

Čo je to Letná škola fyziky?

Letná škola fyziky je dvojtýždňový letná škola organizovaný vedúcimi Fyzikálneho korešpondenčného seminára, patriaceho pod o.z. Trojsten zastrešujúceho korešpondenčné semináre, v spolupráci s FMFI UK a odbornou komisiou Turnaja mladých fyzikov na Slovensku, ktorej cieľom je posúnúť ťa míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky.

Kedy a kde?

31.7. - 11.8. 2017 (program začína v pondelok 31.7., na internáte sa dá ubytovať už v nedeľu 30.7.) na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (mapa) v Bratislave.

Čo ak nie som z okolia Bratislavy a potrebujem ubytovanie?

Ubytovanie je zabezpečené v priestoroch vysokoškolského internátu patriaceho pod FMFI UK - Mlyny (mapa). Cena ubytovania na jednu noc je 2.5€.

Koľko ma to bude stáť?

Letná škola fyziky ťa nebude stáť nič navyše, jediné za čo budeš musieť zaplatiť je jedlo a ubytovanie. Cena obeda určite neprekročí 3€ a cena ubytovania na jednu noc je presne 2.5€
Finančné výdavky si počas celej letnej školy spravuješ ty. Je teda len na tebe ako ich minieš.
Všetci organizátori a lektori robia Letnú školu fyziky bez nároku na odmenu, to znamená, že za samotnú účasť nezaplatíš vôbec nič. Inými slovami za v podstate "výrobné náklady" ti prinášame špičkových ľudí s kopou vedomostí a know-how, ktorí ťa naučia kopu fyziky a užitočných praktických a špecifických zručností.

Ak by bola cena ešte stále pre teba problém, no napriek tomu by si sa rád zúčastnil Letnej školy, napíš nám a niečo vymyslíme :).

Čo musím urobiť aby som sa mohol/mohla zúčastniť Letnej školy?

Vyplň záväznú prihlášku. Ak ešte nemáš 18 rokov, tvoj zákonný zástupca alebo rodič musí vyplniť informovaný súhlas o účasti na letnej škole.

Do kedy sa musím prihlásiť?

Prihlášku aj termín na prihlásenie zverejníme v priebehu februára. Minulý rok bol však o letnú školu pomerne veľký záujem, takže odporúčame prihlásiť sa čo najskôr, inak sa môže stať, že ubytovacie kapacity budú vyčerpané. Ak máš o letnú školu naozaj záujem, a vieš že budeš mať čas, tak je najlepšie sa prihlásiť priamo teraz.

Musím sa zúčastniť celej Letnej školy?

Ak sa nemôžeš zúčastniť celej letnej školy, radi ťa privítame aj na jej časti. No maj na pamäti, že prednášky môžu na seba naväzovať. Takže Ti odporúčame účasť na čo najsúvislejšej a najdlhšej časti.

Je ešte niečo dôležité, čo musím vedieť?

Áno, je tu ešte jedna byrokratická záležitosť. Ak ešte nemáš 18 rokov, tak tvoj rodič alebo zákonný zástupca musí vyplniť nasledujúci informovaný súhlas (pdf), ktorou berie na vedomie, že sa Letnej školy fyziky sa zúčastňuješ na vlastnú resp. ich zodpovednosť.

Z povahy letnej školy, keďže nejde o sústredenie uprostred prírody, nemôžeme zabezpečiť neustály dohľad nad každým účastníkom. Veríme, že si dostatočne zodpovedný, aby si zvládol účasť na Letnej škole aj s takouto podmienkou.

Čo ak mám ešte nejakú otázku?

Určite nás neváhaj kontaktovať!

Kontakt

Akékoľvek ďalšie otázky Ti radi zodpovieme na letna.skola.fks@trojsten.sk.
Ak preferuješ telefonický kontakt, tak na Tvoje prípadné otázky rád odpovie Matej Badin na +421 904 090 820.

Čas poslednej úpravy: 23. júl 2017 14:53