Projekt na UPG

Ako objekt svojho záujmu som si vybrala Kostol svätého Juraja vo Svätom Jure. Napriek tomu, že nie je veľmi známy, má niekoľko zaujímavostí. Hoci sa jeho stavba datuje do konca 13. storočia, čím sa radí do rannej gotiky, podľa vyvýšeného presbytéria a podzemnej kaplnky je vidieť, že nadväzuje na pôvodnú románsku stavbu. Nevyhli sa mu niektoré výraznejšie stavebné úpravy. Najmä prístavba severnej lode koncom 14. storočia a vytvorenie krížovej klenby v hlavnej lodi, ktorá bola pôvodne plochá, vznik kaplnky svätého Bartolomeja koncom 15. storočia a prestavba galérie a renesančná úprava v 16. storočí. Pôvodná kostolná veža sa nezachovala, údajne zhorela pri tureckom vpáde, namiesto nej je vystavaná samostatná drevená zvonica s pôvodným gotickým zvonom z roku 1400, ktorý pukol pri požiari v roku 1802 a následne sa znovu poškodil v roku 1848.

Najjedinečnejši je ale najstarší pieskovcový oltár v strednej Európe z dielne známeho Štefana Pilgrama, zobrazujúci život svätého Juraja vytesaný v bielom pieskovci. Predstavuje prechod od gotického slohu k renesančnému. V interiéri je niekoľko fragmentov stredovekých malieb. V okolí kostola je niekoľko gotických a renesančných náhrobkov.

Gothic church of St. George was built in the 13th century, but it's roots are much older, according to typical romanesque presbyteri. The sandstone altar inside it from 1527 is an example of a transition between the Gothic and Renaissance styles carved by famous Štefan Pilgram. The wooden bell tower from the 17th century protects a gothic bell from 1400.

Informácie z http://www.odporucame.sk/miesta.php?mdet=965879

Technická správa.

Fotku kostola som umiestnila ja na panoramio.com, ale zatiaľ nebola posúdená a v Google Earth sa nemusí objaviť tak skoro.


Samotný model môžete vidieť vo finálnej verzií na týchto (zmenšených) obrázkoch:

Alebo aj z inych pohľadov tu, tu, tu, tu a tu. No a samozrejme samotný model.

No a v neposlednom rade panoráma, ktorá bola nafotená za nie najlepších svetelných podmienok, ale inak sa hádam celkom podarila. (A je chúďa neorezaná, lebo orezaná verzia sa dáko pošramotila a nejde otvoriť a moj chúďa počítač to nezvláda mať otvorené na editovanie)

 
Free Website TemplatesFreethemes4all.comFree CSS TemplatesFree Joomla TemplatesFree Blogger TemplatesFree Wordpress ThemesFree Wordpress Themes TemplatesFree CSS Templates dreamweaverSEO Design