Renáta Tóthová

Renáta Tóthová (Rebro)

Patrila som k priemerným riešiteľom a ako vedúca som tiež prispela skôr organizovaním, ako “veľkou fyzikou”. FMFI som ukončila ako geofyzik, konkrétne seizmológ. Pol roka som pracovala v obore na SAV a potom sme sa s manželom zbalili a vrátili do mojej rodnej Žiliny. Chcela som ísť učiť fyziku, ale v ZA nájsť voľné miesto fyzikára na strednej škole alebo základnej v meste nie je vôbec ľahké. Na Profesii sa objavil inzerát, že jedna firma hľadá “fyzika”. Zobrali ma a ja som na dva roky pričuchla k radiácii. Potom som päť rokov bola na “dovolenke”, najprv s jedným a potom s dvoma deťmi. Nechala som sa ukecať matikmi na PhD štúdium na “staré kolená”. K malým deťom je to super zamestnanie. Takže tento rok končím štúdium na Fakulte riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite pod vedením Iva Cimráka (link na našu skupinu http://cell-in-fluid.fri.uniza.sk) a asi sa plánujem na jeseň vrátiť do “komercie”.


Ako si sa dostala k FKS?

Na ZŠ som nemala fyziku veľmi v láske. Na strednej som najprv riešila matematické semináre, ale nedostala som sa na sústredká. Staršia kamarátka mi dala do rúk zadania Fykosu (kedysi korešpondenčný fyzikálny žilinský seminár), dostala som sa na sústredko a zistila, že ma fyzika vlastne baví a matematika je len nástroj :). Fykos skončil, tak som potom prešla na FKS.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Sústredenia, a časom som zistila, že ma baví riešiť fyzikálne úlohy.

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských resp. sústredkovských čias?

Je toho veľa. Najviac mi asi utkvelo v pamäti sústredenie na Richňave. Celé bolo o Jamajke a ska a snehu. Na chatu sme pri prišli potme, Noha bola hneď v prvý večer, posielali nás po jednom na dáku trasu a uprostred som si uvedomila, že vlastne neviem, ako vyzerá naša chata. Stavali sme snehové sochy a tancovali ska.

Čo Ti do života dalo FKS?

Neviem si predstaviť, čo by som robila iné počas celej vysokej. Úžasná partia ľudí, zvládanie stresu a zodpovednosti, organizačné skúsenosti. A jasné - fyziku. I keď mám pocit, že som skoro všetko už zabudla.

Čomu sa momentálne venuješ?

Simulujem tok červených krviniek v umelom kanáli. Som v 3. ročníku PhD štúdia a dúfam, že ho v auguste 2016 zdarne ukončím.

Prečo si sa rozhodola stať sa vedúcou?

Keď som bola prváčik na ZŠ, snívala som, že ako ôsmak budem iskričková vedúca a oni to o rok zrušili. Na strednej som sa k snu vrátila a bola som vedúca na matematickom krúžku. Takže zapojiť sa do vedúcovania vo FKS po tom, čo som šla na FMFI na fyziku, bola samozrejmosť.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

Moje tuším prvé vedúcovské - Čifáre-Pata. Vybrala som skoro 100 kliešťov za týždeň z rôznych ľudí a zorganizovala pečiatkovanie Matúša Meda. Ako sme dávali studené zábaly účastníkovi v noci o polnoci, lebo mal teplotu cca 40°C. A spústa hier, ťažko vybrať najlepšiu.

Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:53