Patrik Turzák

Paťo Turzák

Paťo študuje fyziku na University of Cambridge. Počas strednej školy pozbieral medaily na IPhO, IEPhO, AYPT a EUSO, riešil aj FKS, Fykos a FX. Stážoval na Department of Materials Science and Metallurgy. Cez program STIMULUS doučuje matematiku na strednej škole v Cambridge. Zapája sa do chodu českého a slovenského spolku ako pokladník. Ak sa dá, zúčastňuje sa rôznych akcií pre stredoškolákov, ktorí chcú študovať v zahraničí. Za svoj College hrá Ultimate Frisbee od októbra aj ako kapitán.


Ako si sa dostal k FKS?

Už na základnej škole som riešil košické matematické semináre Malynár a Matik, dozvedel som sa o nich od matematikárky. Riešila ich celá trieda. Niekedy ku koncu základnej školy spolužiak začal riešiť FKS (aby mohol ísť na viac sústredení), a tak keď som začal strednú, vedel som, že existuje.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Páčili sa mi úlohy, často boli netradičné a tie ťažšie boli ozaj výzva. Rád som robil aj experimentálky, zbúchať na kolene ako-tak presné meranie bolo zábavné a niekedy náročné. A, samozrejme, možnosť chodiť na sústredenia.

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

„Vidíte ten kopec? Za ním je dedina, ideme tam.“ O pár hodín neskôr sme vyšli nesprávnym koncom opusteného železničného tunela, vrátili sa, ledva stihli autobus a ďalšie dva prestupy, aby sme vystúpili 8 km od chaty.

Čomu sa momentálne venuješ?

Vymýšľam, ako ďalší rok zlepšiť a zväčšiť košický Workshop o štúdiu v zahraničí. V FKS pomáham s prekladmi do angličtiny pre FX a Náboj.

Čo by si chcel odkázať potenciálnym riešiteľom?

Riešiť FKS sa oplatí.

Čo všetko si musel urobiť na to, aby si sa dostal na zahraničnú vysokú školu?

Mám pocit, že som len musel vyplniť prihlášku. Na interview som sa špeciálne nepripravoval, dlhoročné riešenie FKS, FX, FO a účasť na sústredeniach viac než stačili.

Čas poslednej úpravy: 13. jún 2016 23:09