Janka Klaudíniová

Janka Klaudíniová

Janka po úspešnom ukončení štúdia teoretickej fyziky na bratislavskom Matfyze, napriek tomu, že predchádzajúce štúdium ju bavilo a ani jej nešlo najhoršie, sa netradične rozhodla nepokračovať vo fyzike ani vo vede a skúsiť niečo iné. Skoro tri roky pracovala ako Junior Software Developer v Banskej Bystrici v pobočke Datalanu a popritom organizovala a pomáhala zakladať prvé komunitné záhradky v Banskej Bystrici pre zábavu a potešenie. Fotku Janky pri práci môžete nájsť napríklad tu.

Pred vyše rokom sa rozhodla dať výpoveď a odvtedy s priateľom viac-menej cestuje, "wwoofuje" a pomáha po svete. To znamená, že za ubytovanie, stravu a život v miestnej rodine pomáha na oplátku s tým, čo ľudia potrebujú (vyberá si hlavne bio-farmy). Minulý rok v zime strávila takto nejaký čas na Sicílii, po prestávke doma v lete potom v Nemecku, Rakúsku a na návštevách kamarátov robiacich PhD alebo pracujúcich v okolitých krajinách. Momentálne je s priateľom v Austrálii. Viac sa dá vyčítať na ich mini-blogu: https://boatonthesea.wordpress.com.


Ako si sa dostala k FKS?

V škole ma vždy bavili predmety, ktoré som sa nemusela „učiť“ (naspamäť), ale ktoré sa dali pochopiť. Najviac teda matematika, fyzika a informatika. Pri rozhodovaní sa o vysokej škole to bolo tiež medzi týmito troma. Štúdium matematiky bez aplikácií sa mi zdalo suché, informatika bola síce lukratívna, ale akosi ma to najviac ťahalo k fyzike, ktorá tak trošku spájala všetky 3 predmety. Tu som si našla svoju obľúbenú matematiku, ibaže aplikovanú, aj kúsok programovania, aj samotnú fyziku. Tiež som mala celkom chuť zistiť, ako je to s tými elementárnymi časticami :) (čo bola nakoniec aj moja špecializácia v rámci magisterského štúdia a oblasť mojej diplomovky). V prváku na výške som sa zoznámila s Beou (Hergelovou), ktorá stále spomínala nejakú FKS miestnosť, kam chodia cez voľné hodiny s ďalšími super ľuďmi, ktorých som postupne spoznávala… Potom Bea opravovala príklady a spýtala sa, či aj ja nechcem niečo nabudúce opravovať… Znelo to super, takže prečo nie? :) Neskôr som pomáhala na náboji a tak nejako som sa postupne stala súčasťou FKS :)

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

FKS som neriešila, ale čím viac som ho na výške spoznávala, tým viac som ľutovala, že som nikdy nebola riešiteľ. Myšlienka korešpondenčných seminárov mi nebola neznáma, riešila som na strednej MATMIX a dačo som riešila aj na základnej. Nikto mi však, bohužial, nevysvetlil, aká je to pecka ísť na sústredko, takže som si riešila len tak pre zábavu a pár bodov :D

Čo Ti do života dalo FKS?

Vďaka FKS som spoznala skvelých a inšpiratívnych ľudí. To bolo určite najdôležitejšie. Celkovo ma inšpirovala bláznivá kreatívna a priateľská atmosféra vo FKS. Zistila som, že bláznivé veci sú často neskutočne super (smiech). Naučila som sa trošku tímovo pracovať a trošku prednášať a vysvetľovať, čo sa v živote dosť hodí. Vďaka vlastným seminárom a prednáškam som si musela trošku lepšie rozmyslieť, ako rozumiem fyzike, čo sa mi zase hodilo pri štúdiu. FKS celkovo veľmi ovplyvnilo a obohatilo môj život na výške. Bolo super mať okolo seba kolektív z rôznych ročníkov a odborov, poradiť sa, ktoré predmety sa určite oplatia zapísať a ktorým sa treba oblúkom vyhnúť, dali sa prediskutovať nejasnosti z prednášok... a hrať Liero cez voľné hodiny (smiech).

Čomu sa momentálne venuješ?

Ako som spomínala v úvode, momentálne cestujem a nechávam sa inšpirovať svetom, rôznymi miestnymi zvyklosťami, novými uhlami pohľadu a hlavne úžasnými ľuďmi, ktorých stretávam.

Prečo si sa rozhodla stať sa vedúcou?

Pretože sa mi veľmi páčila fyzika a zdalo sa mi, že FKS robí úžasnú prácu v sprostredkovávaní radosti z fyziky a z objavovania stredoškolákom, ktorí o to stoja. Videla som okolo seba kopu vedúcich z FKS aj iných seminárov, ktorým semináre pomohli napredovať a vypracovať sa, a to ma motivovalo pomáhať ďalšej generácii.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

Určite sústredká.

Čas poslednej úpravy: 6. január 2016 11:10