Ján Smrek

Ján Smrek

V súčasnosti som postdoktorandom na Max Planck Institute for Polymer Research v Mainzi. Z pekných úspechov vo FKS rád spomínam na prvé priečky a originálne riešenia Jakuba Závodného, Jakuba Imrišku, Petra Matáka či Tomáša Bzdušeka :) Aby som ale zamachroval, tak raz som bol, tuším, tretí, lebo reštrukturalizácia základného školstva pod heslom "Nemáme čo a z čoho učiť, ale šak chlapi, dajme devinu!" spôsobila, že v mojom ročníku bolo trochu menej riešiteľov. A tretí znie lepšie ako pred...posledný. Okrem práce sa venujeme hlavne manželke a dcére. To ma celkom napĺňa, vnútorne aj časovo.


Ako si sa dostal k FKS a fyzike?

K fyzike, FKS a TMF ma dotiahol môj perfektný stredoškolský učiteľ Paľo Kubinec. Páčilo sa mi, že rozumie tomu, o čom rozpráva, a ukazuje, že sa veciam dá rozumieť. Dokonca, čo je v dnešnej dobe výnimočné, vedel povedať, že niečomu nerozumie a pátrať po tom, ako to je. Okrem neho mal svoj podiel aj ďalší FKSák Roman Kováčik, toho času "kódi tuhé látky" za kopcom. Kvôli TMF sme občas po večeroch kódili, ako modrie les v diaľke a pod. Niekedy to aj fungovalo a skoro vždy to bolo zaujímavé.

Čo Ťa motivovalo riešiť FKS?

Najskôr Paľo Kubinec, a po tom, čo som zažil sústredko, to, že som tam chcel ísť znova a stretnúť tých ľudí.

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

Zo sústredkových čias si veľa nepamätám. Je to asi dôsledok toho, že ma ešte ako účastníka Fajo a spol. budili každú hodinu. Mozog nefunguje, keď je nevyspatý. A u niekoho, aj keď je vyspatý. Rozhodne to ale bola sranda.

Čo Ti do života dalo FKS?

Kamošov zatiaľ na celý život. Okrem toho som sa veľa naučil, napríklad, že dávať stanovisko nočnej hry do pivnice neznámeho domu nie je dobrý nápad, keď je obyvateľ drevorubač z Terchovej; keď zakopete Rybára do zeme, tak po pár hodinách vychladne.

Čomu sa momentálne venuješ?

V noci prebaľovaniu a spaniu, cez deň práci (simulujem polyméry - napríklad zisťujem, ako je DNA uložená v jadre bunky), a keď sa podarí, tak výletom do lesov a kopcov.

Prečo si sa rozhodol stať sa vedúcim?

Neviem už presne, ale myslím, že kvôli niektorým ľuďom, čo sa okolo toho točili. Kvôli FKS som aj nešiel na pražský matfyz (dvakrát) a doteraz ma to teší. Bavilo ma robiť sústredenia a vytvárať zážitky.

Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:10