Fridrich Valach

Fridrich (Frico) Valach

Od skončenia magisterského štúdia teoretickej fyziky na bratislavskom matfyze som doktorandom na Ženevskej univerzite v Sekcii matematiky a venujem sa matematickej fyzike.


Ako si sa dostal k FKS a fyzike?

K fyzike: cez rodinu – rodičia študovali na matfyze, takže som mal o ňom informácie z prvej ruky. Ako dôsledok som si od detstva pomaly pestoval a upevňoval mienku, že tam chcem študovať aj ja. (pozn: a keď som tam nakoniec prišiel, naozaj som nebol sklamaný :) ) K FKS: Nahovorila ma Marika :) (som totiž jedným z tých ľudí, ktorí sa s FKS zoznámili až na matfyze)

Na čo si spomínaš zo svojich riešiteľských čias?

Na nič, lebo túto fázu života som, bohužiaľ, preskočil...

Čo ti do života dalo FKS?

Spoznal som kopec nových zaujímavých ľudí; moje posledné pochybnosti (ak som nejaké mal :) ) o tom, či chcem naozaj robiť fyziku, sa rýchlo rozplynuli; hŕby fakt zaujímavých príkladov; zlepšenie mojich fyzikálnych “schopností” a intuície; kopec srandy, atď :)

Prečo si sa rozhodol stať sa vedúcim?

Oslovilo ma to, keď som videl kolektív úžasných FKS-ákov, ktorí mali navyše záujmy veľmi podobné mojim.

Čo Ti najviac utkvelo v pamäti z času Tvojho vedúcovania?

To je ťažká otázka :D Ale asi sústredko a možno moje prvé stretnutie s FKS kolektívom: Prišiel som do kuchynky na Šturáku, ktorá bola plná ľudí, ktorí si varili, rozprávali sa, debatovali, hrali na gitare, spievali a v neposledom rade niekoľkí z nich držali špagety za konce, ohýbali ich a počítali, na koľko častí sa potom rozlomili (príprava na jednu konkrétnu fyzikálnu úlohu :D).

Čas poslednej úpravy: 10. február 2016 0:04