Zadania prvého kola zimnej časti!

,

Ahojte, zadania prvého kola zimnej časti nájdete už na našej stránke.

Ján Pišút

,

V utorok 29. mája zomrel významný slovenský fyzik, špičkový vedec, obľúbený pedagóg, brilantný autor, mimo iné jeden zo zakladateľov Fyzikálneho korešpondenčného seminára.

Jan Pisut

Myslím si, že korešpondenčné semináre sú jednou z najlepších vecí na podporu motivácie študovať matematiku a fyziku.

Prof. RNDr. Ján Pišút, DrSc. o korešpondečných seminároch v roku 2013 v Rozhovoroch s vedcami


Ján Pišút sa vo vedeckej práci venoval teoretickej časticovej fyzike. Publikoval viac ako sto vedeckých článkov a nazbieral bezmála dvetisíc citácií.

Veľkú časť svojej energie a záujmu venoval aj vzdelávaniu a popularizácii fyziky, patril k zakladateľom a roky viedol Katedru didaktiky fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, podieľal sa na založení Fyzikálneho korešpondenčného seminára a nadšene organizoval ďalšie aktivity, ktoré podporovali ľudí so záujmom o fyziku.

Nekrológ jeho priateľa Martina Plescha opisujúci spoznanie práve vďaka Fyzikálnemu korešpondenčnému semináru si môžete prečítať tu.

Pozostalým a rodine týmto vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Organizátori Fyzikálneho korešpondečného seminára

Trojstenové weby sú opensource

,

Ahojte, zverejnili sme zdrojáky trojstenových webov, takže ak sa chcete pokochať, môžte tu: https://github.com/trojsten/web

Samozrejme, radi uvítame v tíme posily, takže ak máš chuť niečo vylepšiť, ozvi sa nám na tech.group@trojsten.sk alebo kľudne urob aj pull-request :)

Zadania prvého kola letnej časti!

,

Ahojte, zadania prvého kola letnej časti nájdete už na našej stránke.

Odstavka serverov

,

Ahojte, v noci z 25 na 26.12. budeme mat planovanu odstavku serverov, zhruba od 1:00 AM. Vtedy nepojdu weby a nejake dalsie sluzby. Rano by malo vsetko opat fungovat.

Prijemne sviatky zelaju vasi veduci :)

Odovzdávanie riešení už iba elektronicky!

,

Za účelom zefektívnenia našej práce a šetrenia lesov sme sa rozhodli, že riešenia budeme akceptovať iba v elektronickej forme a len vo formáte pdf. Ak však stále uprednostňujete písanie riešenia na papier, nemusíte zúfať. Svoje riešenie môžete oskenovať a uložiť každú takto naskenovanú úlohu do jedného samostatného pdf súboru.

Drobná zmena v príklade 2.7

,

Ahojte,

po dôkladnej konzultácii vzorákovača so sebou samým muselo byť zmenené znenie príkladu 2.7 Kvíkove vesmírne gule. Zrkadlová guľa sa zmenila na guľu pokrytú odrazkami. Ak ste ešte nezačali riešiť, túto správu pokojne ignorujte. Ak ste už začali, snáď som vás dostatočne potešil.

Veľa šťastia. A určite vyriešte aj bonus ;-)

2% z daní

,

Ahojte,

aj tento rok je možnosť darovať 2% zo svojich daní Trojstenu. Budeme veľmi vďační, ak tak urobíte, tieto príspevky tvoria nezanedbateľnú časť príjmov, z ktorých financujeme všetky naše aktivity od korešpodenčnej časti a sústredení až po Náboje a Letné školy.

Viac informácií, ako na to, nájdete na trojsten.sk/ako-poukazat-2-z-dane/. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane nájdete tu a potvrdenie o zaplatení dane tu.

Akadémia Trojstenu

,

Ako vyrobiť skutočný (magnetický) plášť neviditeľnosti ako z Harryho Pottera? Ako zarobiť milión dolárov vyriešením celkom jednoduchého problému? Ako by ste ako stroskotanci na opustenom, dobre vybavenom ostrove pomocou svetla, respektíve pohlcovania svetla vo vzorke krvi vedeli určiť patologické hodnoty a tým si azda zachránili život?

Na tieto otázky, ale aj mnohé ďalšie veci ako či je minimálna mzda skutočne dobrá, ako funguje dúha alebo či nám reálne hrozí nebezpečenstvo pri zombie apokalypse nájdeš (fundované ;) ) odpovede na Akadémii Trojstenu už najbližší piatok, 09. 12. na FMFI UK!

Nezabudni sa registrovať na http://akademia.trojsten.sk/events/#signup.

Akadémia Trojstenu

Kto môže riešiť príklad č.1?

,

Príklad č.1 môžete riešiť iba vtedy ak ste nováčikom a váš koeficient nie je väčší ako 0 a nezúčastnili ste sa CK FO A. Viď pravidlá. To prakticky znamená, že je určený nováčikom, ale iba prvákom a mladším.

Dajte si na to pozor, lebo aj keď ho pošlete a váš koeficient je vyšší, nemôžeme body za tento príklad zarátať. Žiaľ nie všetci z vás si to všimli, rovnako ani my, a rovnako ani naša stránka. Preto sa ospravedlňujeme, že na to upozorňujeme až teraz, a správne výsledky budú čoskoro zverejnené na stránke.